Hallinto-oikeuden julkiset kuulutukset
Vaasan hallinto-oikeus julkaisee saapuneita valituksia koskevia kuulutuksia ja päätöksiä. Ne ovat aiheen mukaisesti omilla alasivuillaan.
Valituksia koskevat julkiset kuulutukset
Vaasan hallinto-oikeuden valituskuulutukset ympäristönsuojelulain, vesilain ja maa-aineslain mukaisissa asioissa
Ympäristönsuojelulain 196 §:n 1 momentin mukaan Vaasan hallinto-oikeuden on annettava ympäristölupapäätöstä koskeva luvan hakijan valitus tiedoksi julkisella kuulutuksella noudattaen, mitä hallintolain 62 a §:ssä säädetään, jollei se ole ilmeisen tarpeetonta. Kuulutus ja valitusasiakirjat on pidettävä verkkosivuilla vähintään 14 päivän ajan. Tieto kuulutuksesta on lisäksi julkaistava toiminnan vaikutusalueen kunnissa noudattaen, mitä kuntalain 108 §:ssä säädetään.
Vesilain 15 luvun 3 §:n 1 momentin mukaan Vaasan hallinto-oikeuden on annettava vesilain 15 luvun 1 §:n 1 momentissa tarkoitettu valitus tiedoksi julkisella kuulutuksella noudattaen, mitä hallintolain 62 a §:ssä säädetään. Tieto kuulutuksesta on julkaistava hankkeen vaikutusalueen kunnissa noudattaen, mitä kuntalain 108 §:ssä säädetään.
Maa-aineslain 20 b §:n 1 momentin mukaan hallinto-oikeuden on annettava maa-aineslupapäätöstä koskeva luvan hakijan valitus tiedoksi julkisella kuulutuksella, jollei se ole ilmeisen tarpeetonta. Julkisesta kuulutuksesta säädetään hallintolaissa. Tieto kuulutuksesta on julkaistava toiminnan vaikutusalueen kunnissa. Kunnan ilmoituksista säädetään kuntalain 108 §:ssä.
Julkaistuista asiakirjoista on tietosuojasyistä poistettu henkilötiedot.
Asiakirjoja voi tarvittaessa tiedustella Vaasan hallinto-oikeuden kirjaamosta.
Valitus tiedoksi julkisella kuulutuksella 31.8.2026, dnro 880/2026, Kokkola // Besvären delges genom offentlig kungörelse 31.8.2026, dnr 880/2026, Karleby
Valitus tiedoksi julkisella kuulutuksella 28.8.2026, dnro 855/2026 ym., Loviisa // Besvären delges genom offentlig kungörelse 28.8.2026, dnr 855/2026 m.fl., Lovisa
Valitus tiedoksi julkisella kuulutuksella 25.8.2026, dnro 807/2026, Kokkola // Besvären delges genom offentlig kungörelse 25.8.2026, dnr 807/2026, Karleby
Valitus tiedoksi julkisella kuulutuksella 20.8.2026, dnro 792/2026, Kuusamo.
Valitus tiedoksi julkisella kuulutuksella 14.8.2026, dnro 819/2026, Laukaa
Valitus tiedoksi julkisella kuulutuksella 13.8.2026, dnro 722/2026, Mäntyharju
Valitus tiedoksi julkisella kuulutuksella 13.8.2026, dnro 569/2026, Turku // Besvären delges genom offentlig kungörelse 13.8.2026, dnr 569/2026, Åbo
Valitukset tiedoksi julkisella kuulutuksella 13.8.2026, dnro 719/2026 ym., Keminmaa
Valitus tiedoksi julkisella kuulutuksella 12.8.2026, dnro 710/2026, Vesilahti
Valitus tiedoksi julkisella kuulutuksella 12.8.2026, dnro 738/2026, Tampere
Päätöksiä koskevat julkiset kuulutukset
Ympäristönsuojelulain 197 §:n mukaan Vaasan hallinto-oikeuden on annettava ympäristölupaa koskeva päätöksensä tiedoksi julkisella kuulutuksella noudattaen, mitä hallintolain 62 a §:ssä säädetään. Kuulutus ja päätös on pidettävä nähtävillä vähintään muutoksenhaulle säädetyn ajan. Tieto kuulutuksesta on lisäksi julkaistava toiminnan vaikutusalueen kunnissa noudattaen, mitä kuntalain 108 §:ssä säädetään.
Vesilain 15 luvun 5 §:n mukaan Vaasan hallinto-oikeuden on annettava hakemusasiaa koskeva päätöksensä tiedoksi julkisella kuulutuksella noudattaen, mitä hallintolain 62 a §:ssä säädetään. Tieto kuulutuksesta on julkaistava vesitaloushankkeen vaikutusalueen kunnissa noudattaen, mitä kuntalain 108 §:ssä säädetään.
Maa-aineslain 20 c §:n 1 momentin mukaan hallinto-oikeuden on annettava maa-aineslupaa koskeva päätöksensä tiedoksi julkisella kuulutuksella. Julkisesta kuulutuksesta säädetään hallintolaissa. Tieto kuulutuksesta on julkaistava toiminnan vaikutusalueen kunnissa. Kunnan ilmoituksista säädetään kuntalain 108 §:ssä.
Kaivoslain 166 §:n mukaan hallinto-oikeuden on annettava päätös tiedoksi julkisella kuulutuksella noudattaen, mitä 57 §:ssä säädetään. Hallinto-oikeuden on lisäksi huolehdittava siitä, että toiminnan sijaintikunta ja muu sellainen kunta, jonka alueella toiminnan haitalliset vaikutukset ilmenevät, julkaisee viipymättä tiedon päätöksestä kunnan ilmoituksena. Kunnan ilmoituksista säädetään kuntalain 108 §:ssä.
Julkaistuista asiakirjoista on tietosuojasyistä poistettu henkilötiedot.
Asiakirjoja voi tarvittaessa tiedustella Vaasan hallinto-oikeuden kirjaamosta.